Koření v těhotenství - jaké jsou následky
Koření v těhotenství – jaké jsou následky

Obecně je kouření velmi škodlivý a návykový zlozvyk, který je nebezpečný nejen samotnému kuřákovi, ale také jeho okolí. Extrémně nebezpečný a škodlivý je pak pro těhotné ženy. Pokud během těhotenství žena kouří, ubližuje jak sobě tak svému plodu. Co vše Může kouření během těhotenství způsobit, se dočtete v následujícím článku.

Neplodnost

Kouření má negativní vliv nejen na samotný plod a matku, ale již při pokusech o otěhotnění. Kouření obecně snižuje pravděpodobnost otěhotnění, pokud je kuřákem partner nebo budoucí matka. Je vědecky prokázané, že kouření má vliv na zhoršenou kvalitu spermií. U žen je pak zvýšená pravděpodobnost vzniku mimoděložního těhotenství.

Kouření během těhotenství

Kouření v těhotenství významně zvyšuje riziko výskytu všech forem a komplikací spojených s placentou a jejím uložení v děloze. Ženy kuřačky mají zvýšené riziko předčasného odtoku plodové vody, což vyvolává předčasný porod. Novorozenci se pak musí přijmout na jednotku intenzivní péče. Komplikace s placentou:

  • abrupce placenty – předčasné odloučení placenty od stěny děložní, což má za následek silné krvácení ohrožující život plodu i matky
  • placentární insuficienci – placenta je nedostatečně funkční a špatně vyživuje plod, ten pák v děloze strádá a neprospívá
  • vcestná placenta – znamená uložení placenty v porodních cestách, to zabraňuje vést porod vaginálně a může být provázen silným krvácením
  • nízká porodní hmotnost – těžké kuřačky rodí plody s průměrnou váhou o 458 g nižší než nekuřačky

Podle WHO se za nízkou porodní hmotnost považuje hmotnost nižší 2500 gramů. Plod tak nedosahuje svého růstového potenciálu a je vysoce ohrožen.

Komplikace po porodu

U novorozenců těžkých kuřaček se zvyšuje riziko časného úmrtí a syndromu náhlého úmrtí. U dětí kuřaček objevují velmi vážné komplikace. Novorozenec má nezralý organismus a ten není schopný se rychle přizpůsobit životu mimo matčino tělo.

  • neurologické abnormality
  • poruchy vývoje a chování
  • častěji záněty středního ucha
  • častější infekce horních cest dýchacích

Kuřačky mají 2x vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky.

Syndrom náhlého úmrtí

Je vědecky prokázáno, že kouření v těhotenství významně zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Jedná se o nevysvětlitelnou a náhlou smrt kojenců ve věku mezi 1. a 4. měsícem. Tento syndrom postihuje častěji kuřačky nebo ženy, které byly vystavené pasivnímu kouření.

Nikotin během těhotenství poškozuje speciální buňky v těle plodu, které za normálních okolností hlásí nedostatek kyslíku. Zejména v poloze na břiše nebo ve spánku. Dítě pak včas nezvedne hlavičku a může se zadusit.

Kouření a kojení

Kouření, aktivní i pasivní, by mělo být tabu i během kojení. Mateřské mléko je pro kojence nenahraditelné. Kojení přináší celou řadu výhod. Chronické kouření snižuje hladinu prolaktinu, co způsobuje menší množství mléka, a to až o 30 %.

Prevence před komplikacemi

Nejlepší prevencí před uvedenými komplikacemi je logicky skončit s kouřením ještě před otěhotněním. Na odvykání kouření není během těhotenství nikdy pozdě. V současné době je celá řada produktů, návodů a programů jak přestat kouřit.