Zase opar… Zbavte se ho a braňte se dalšímu výskytu
Opar na rtu (herpes) je vysoce infekční onemocnění, často po prvním propuknutí nadále se opakující v průběhu života. Vše způsobuje virus HSV-1. Pokud se jím člověk nakazí, již navždy zůstává jeho nosičem. Podle odhadů je nositelem tohoto viru až 80% populace, z toho asi u 20% infekce opakovaně propuká. Většině tak nákaza tímto virem nemusí žádné potíže způsobit, avšak druhé a vnímavější skupině může potíže působit opakovaně.
Spouštěče choroby
Lidé často trpící na výskyt oparů na rtu mohou potvrdit, že existují jisté situace nebo spouštěče, při kterých infekce propuká. V podstatě se jedná o jakékoli situace, kdy je lidský organismus oslabený. U žen to může být typicky před nebo v období menstruace, dále v jakékoli stresové situaci, při jiných onemocněních, únavě, přetížení organismu, horečkách, dalších virózách a podobně.
Předcházet těmto situacím je velice obtížné a prakticky nemožné. Za jedinou prevenci se dá pokládat vyvážená strava s dostatkem vitamínů, dostatek odpočinku a nepřetěžování organismu.
Opar na rtu – průběh
Opar se může vyskytovat v typické lokalizaci na rtu, ale i v oblasti nosu nebo na tvářích. Typický průběh začíná zčervenáním a citlivostí v postižené oblasti. Do tří dnů se v této oblasti objeví malé puchýřky, které se postupně mohou změnit v jeden veliký. Ten se postupně plní tekutinou a vzniká charakteristický puchýř. Jedná se o bolestivou a nepříjemnou záležitost.
Následuje fáze, kdy puchýř praská a tekutina vytéká. Toto období je vysoce infekční, takže pozor na šíření nákazy.
Poté se bolestivé místo pokrývá strupem a kolem 8-10 dne dochází k zahojení. Tento hojivý proces probíhá i bez léčebných zásahů, nicméně každý, kdo trpí na opary opakovaně, se snaží toto období zkrátit, co to jde.
Opar a léčba
Jak si tedy pomoci? Dobré je podchytit výskyt oparu již v počáteční fázi. Postižené místo s klubajícím se oparem je dobré chladit ledovými obklady, pomoci mohou i obklady z heřmánku nebo šalvěje. Léčivě působí i propolis.
Prospěšné může být i zdravé stravování, zejména s dostatkem vitamínu C a B. Do stravy je vhodné zařadit potraviny obsahující tzv. lysin – ryby, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, brambory, zeleninu, česnek, cibuli, ovoce či kvasnice.
Pozor naopak na potraviny typu čokoláda, ořechy a rozinky, které mohou rozvoj nemoci podporovat.
Pokud si chcete pomoci léčebnými prostředky, v lékárně je možno zakoupit volně prodejné mastičky nebo nově populární náplasti. Ty podporují tzv. vlhké hojení. Některé typy náplastí se nemusí sundávat, ale sami se rozpouští vodou.
Pozor na přenos
Opar je vysoce infekční a nakažlivé onemocnění. Sám postižený jedinec by měl dávat pozor, aby si vir nezanesl do oka. Ta by mohla být velice nebezpečná!
Proto je důležitá hygiena, zejména časté a pravidelné mytí rukou. Nezapomínat, že k přenosu může dojít líbáním, slinami, například pitím ze stejné sklenice nebo používáním příborů, společných ručníku nebo i přenosem infekce na rukách poté, co se pacient dotýkal postiženého místa. Pozor hlavně u maminek, aby infekci nepřenesly na své děti.
Proto v době infekce, pokud to jde, předměty denní potřeby individualizovat a důkladně omývat nádobí a podobně. Pozor i při holení nebo líčení.
Napsat komentář