Tenisový loket léčba
Tenisový loket se řadí mezi onemocnění, které nepostihuje jen tenisty. Toto onemocnění postihuje především úpony šlach a svalů v blízkosti loketního kloubu. Lékaři jej řadí mezi entezopatie. Což znamená, že se jedná o velmi bolestivé zánětlivé procesy při úponech šlach, svalů a kloubních pouzder ke kosti, přičemž tenisový loket je druhou nejčastější entezopatií.
V článku se budeme věnovat především léčbě tenisového loktu. Onemocnění je nepříjemné a jeho léčbou se zabývá oddělení ortopedické. Příčiny vzniku bývají většinou různorodé.
Léčba tenisového lokte
Pokud lékař zjistí, že bolesti způsobuje opravdu tenisový loket, nečekejte, že se obtíží zbavíte ze dne na den. Tenisový loket léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje trpělivost a disciplinovanost. Svůj počátek má terapie v konzervativních prostředcích. Lidé s tímto onemocněním si mažou protizánětlivé masti, šetří loketní kloub a používají ortézu či speciální epikondylární pásku, která pomáhá stabilizaci lokte a ulehčuje tím práci šlachovým úponům svalů.
Co navrhne lékař?
Lékař Vám může předepsat i fyzioterapii či fyzikální terapii – na tenisový loket je účinná jak magnetoterapie a elektroterapie, tak i ultrazvuk a laser nebo termoterapie. Své místo v léčbě epikondylitidy si vydobyla i terapie tzv. rázovou vlnou, která se zdá být velmi efektivní, avšak bohužel není dosud hrazena pojišťovnou. Dále lze injekčně podat lokální anestetikum či kortikoidy; při tomto postupu je vhodné loket znehybnit alespoň závěsem v šátku. Pokud žádná léčba nezabírá, přistupuje se k operačnímu řešení, po němž je ruka znehybněna na cca dva týdny a poté následuje intenzivní rehabilitace.
Jak pomoci tenisový loket léčbě?
Léčbě můžete pomoci vyhýbání se dlouhodobé zátěži lokte, a pokud to nelze, alespoň tuto zátěž nějak kompenzovat. U sportovců – tenistů je nejvhodnější relaxace a protahování svalů před i po výkonu. Při práci je důležité stejnou měrou zatěžovat obě horní končetiny, případně již preventivně používat epikondylární pásku. Pokud pocítíte jakékoli bolesti lokte, nepřehlížejte je a nechte se co nejdříve vyšetřit lékařem, nejlépe ortopedem.
Napsat komentář