Slinivka břišní je v těle nezbytným orgánem s podílem trávicí soustavy, proto její onemocnění je životu nebezpečné. Jejími příznaky jsou hubnutí, únava, nechutenství, žloutnutí kůže, zvracení. Onemocnění je v mnoha případech smrtelné a na přežití je velmi malá šance.

Vznik nemoci

Tato nemoc vzniká rizikovými faktory, které tělu škodí. Např. kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Dále také je i velkým rizikovým faktorem to, že je dědičné toto onemocnění, nebo se může objevit u lidí, co trpí cukrovkou.

Pokud lékař objeví nádor ještě v prvním počátku, tak ho lze odstranit operativně. Ještě před tím, než pacient začal mít nějaké příznaky. Pokud se prokáže, že rakovina slinivky je dědičná v rodině, pacienti by se měli pozorovat a chodit na častější vyšetřeni a být obezřetní. Mít zdravý životní styl a mít dobré stravovací návyky.

Jak probíhá?

Rakovina slinivky břišní je z počátku bezpříznaková a až když rakovina opravdu udeří, objeví se bolesti břicha a další příznaky s nemocí spojené. Mohou se objevit i bolesti zad, nádor napadá i ostatní orgány v hrudním koši a bolest se různě přesouvá.

Samozřejmě že pokud někdo onemocnění rakovinou slinivky, není možné, aby se jím nakazila jiná osoba. Tímto onemocněním častěji trpí muži ve věku kolem 50-60 let. Vzniká všemi rizikovými faktory, i dědičností. Může se ale stát, že kdo onemocní chronickým zánětem slinivky břišní, je velká pravděpodobnost, že se vytvoří na slinivce nádor. Proto by se měl pacient pozorovat a chodit na vyšetření. Další možností je i práce na zdravotně závadném místě.

Pokud se nádor rozroste a je už v pokročilém stádiu, pacientům už není moc pomoci. Jsou jim předepsány léky proti bolesti a dochází na chemoterapie. Ale samozřejmě lékaři se snaží udělat vše pro to, aby byla nějaká šance na přežití.

Vyšetření

Nejprve by se mělo udělat rentgenové vyšetření, lékař se také pacienta vyptává, jak to bylo s rakovinou rodinně a podobné dotazy. Díky CT vyšetření se zjistí, jak to vypadá u pacienta v břiše, kde se nádor nalézá a jestli nenapadl jiné orgány. Vyšetření přes ERCP je zavedení endoskopu (hadičkou) která vede přes jícen a žaludku do tenkého střeva. Dále také vyšetření břicha přes ultrazvuk. Biopsie neboli odběr z tělní tkáně, která se vyšetří přes CT.

Léčba nemoci

Léčba je individuální, podle toho jakém stavu pacient je. Kde se nádor rozprostírá, jaké je nemoc pokročilá, jestli má pacient jinak dobrý zdravotní stav, věk pacienta, aj. Pokud nádor zasahuje jen slinivku a ne ostatní orgány, je možné ho vyléčit. Léčba je operativní nebo je možno nádor léčit i chemoterapií

Operativní léčba je celkem dost náročná. Pacient je ještě pozorován po výkonu v nemocnici. Je unaven zesláblý. I když je po pozorování propuštěn domů, měl by doma ležet ještě asi tak měsíc. Pacientovi jsou podávány léky proti bolesti.

Léčba chemoterapií je náročná z důvodu, jako jsou padaní vlasů, nechutenství, bolesti břicha, únava, zvracení, trávicí potíže, atd. Potíže jsou též tlumeny podáváním léků proti bolesti.