Psychické poruchy a syndromy, nad kterými zůstává rozum stát
Zatímco mnohé psychické a duševní poruchy má téměř „každý druhý“ a nikdo se nad nimi příliš nepozastavuje, některé jsou naopak velmi neobvyklé. Někdy bizarní, jindy úsměvné, ale také hrůzu nahánějící. S těmi následujícími jste se pravděpodobně nikdy nesetkali, což ovšem neznamená, že neexistují.
Pica (pajka) syndrom
Ačkoliv se říká „proti gustu žádný dišputát“, v případě pica syndromu může jít o zdraví. Člověk trpící touto vzácnou poruchou prožívá nutkání konzumovat kovy a další materiály, které nejsou právě jedlé. Například dřevo, sklo či psí chlupy. Syndrom je často doprovodným jevem autismu. Sociální fobie se vedle picy jeví jako naprosto banální záležitost.
https://www.youtube.com/watch?v=QT6tNCtiG1o
Psychóza Windigo
Máte pocit, že se měníte v mýtické monstrum, které se živí lidským masem? Ostatní lidi vnímáte jako zvířata? Pak trpíte psychózou Windigo. Ale teď vážně – poruchou trpěli příslušníci kmenů vyskytujících se na severu Ameriky. S tím, jak se původní obyvatelé postupně asimilovali do západní společnosti. Později se termín používal k označení stavu, kdy se dotyčná osoba uchýlí ke kanibalismu i navzdory dostatku potravy. Někteří vědci však existenci této psychózy zcela odmítají.
AIWS syndrom
AIWS neboli Alice in Wonderland syndrome, česky syndrom Alenky v říši divů. Názvem odkazuje na světoznámý román a nutno podotknout, že ne náhodou. Pacienti trpící touto poruchou vnímají okolní předměty menší, než jaké ve skutečnosti jsou (jev se nazývá mikropsie), případně naopak (makropsie). Obvyklé jsou i další projevy související s odlišným vnímáním reality. Syndrom se může objevit v návaznosti na nádor mozku, ale také po konzumaci psychotropních drog.
AHS syndrom
Pod zkratkou AHS se skrývá alien hand syndrome neboli syndrom cizí ruky. O co jde? Psychóza se projevuje ztrátou kontroly nad ovládáním vlastní ruky. Ta si žije svým životem a někdy se může vůči majiteli chovat velmi agresivně. Byly zaznamenány i případy, kdy se ho pokusila uškrtit. No řekněte, nebyli byste raději za obyčejný burnout syndrom?
Napsat komentář