Křečové žíly čili varixy trápí hodně žen, celkově se jedná až o 40% dospělé populace. Toto onemocnění nejčastěji postihuje dolní končetiny a projevuje se vystoupnutím žil na povrch kůže. Křečové žíly vypadají v první řadě neesteticky, a v druhé řadě ukazují na závažná onemocnění žilních stěn. Proto doporučujeme návštěvu lékaře, aby se vážná nemoc včas mohla odhalit.

Proč křečové žíly vznikají?

Důvodem vzniku křečových žil je špatná funkce žilních chlopní, narušená pevnost žil anebo chronická žilní insuficience – což je genetická nemoc.

U koho hrozí vyšší riziko?

Nejčastěji se křečové žíly projeví při obezitě, sedavém zaměstnání, nedostatku pohybu anebo těhotenství.

Léčba

Léčebné procesy se stále zdokonalují a tak je zde možnost výběru léčby, která Vám bude nejlépe vyhovovat.

Chirurgická léčba – k výkonu dochází při lokálním umrtvení, kdy se odstraní problémové části žíly. Jizvičky jsou miniaturní cca 3-5mm. Při dobrém zhojení jizviček, není skoro nic poznat.

Kompresivní léčba – používají se elastická obinadla a kompresivní punčochy. Zde dochází spíše ke zpomalení nemoci, než k léčbě.

Sklerotizace – do vystouplé žíly se napustí látka, která vytvoří v místě zánět, a po zahojení se žilní výrůstek po čase vstřebá.

Prevence?

Vzniku křečových žil se v podstatě předejít nedá, ale je možné zmírnit jejich příznaky. Jako vhodné se doporučuje užívání doplňkových vitamínů, dostatek pohybu nebo střídáním teplé a studené vody.

Každá z nás by chtěla mít krásné bezchybné nohy, za kterými by se otočil kdejaký muž. Nemoci a genetika však stojí proti nám, ale díky lékařům, můžeme tento problém relativně jednoduše odstranit. Nejde to však zadarmo, ceny těchto zákroků se pohybují v řádech tisíců korun.