Léčba hemeroidů je velmi nepříjemné onemocnění. V posledních letech lidí s tímto onemocněním stále přibývá. Hemeroidy většinou způsobuje časté sezení, stres, ale i nesprávná strava. Lékaři se s touto nemocí lidé vyhýbají velmi často. Na vině je hlavně stud a strach z bolesti. Většinou nejsou hemeroidy závažné onemocnění. Jako u každé jiné nemoci, je potřeba začít s léčbou co nejdříve. Hemeroidy jsou vnitřní i vnější. Dají se léčit i doma, bez vyhledání lékaře. Pokud se nám to ale nedaří, nebo se stále opakují, tak už bychom lékaře vyhledat určitě měli. V nejhorším případě se odstraní chirurgicky.

Vyléčit hemeroidy můžeme i sami, bez návštěvy u lékaře

Začít bychom měli u změny jídelníčku. Výborný je mladý ječmen, jablka a hrušky. To by v našem jídelníčku nemělo chybět. Vláknina je totiž velmi důležitá. Také je vhodné jíst více kořenové zeleniny, čočky, jahod, brokolice a kukuřice. Velice nám prospějí i třešně a pohanka. Vody bychom za den měli vypít dva litry. Samozřejmostí je, vyhýbat se ostrým jídlům. Ty by nám jen uškodili. Konzumace vlákniny zabraňuje zácpě a pomáhá pohybu střev. Vláknina zlepší vyprazdňování, v mnohých případech zmenší hemeroidy, a někdy je dokonce i odstraní. Je i mnoho čajů, olejíčků a mastí z bylinek, které podporují stahování cév a zabraňují krvácení. Výborná je například dubová kůra. Na trhu je mnoho přípravků přírodní medicíny. Je třeba vyzkoušet, které nám budou pomáhat. Každému pomáhá něco jiného. Také nám mohou pomoci homeopatika.

Léčba hemeroidů

Základem léčby hemeroidů je samozřejmé, že osobní hygiena je mnohem důležitější, než kdy jindy. Po každém vykonání potřeby, když je to možné se osprchujeme. Když to není možné, jako třeba v zaměstnání, tak stačí, když místo toaletního papíru, použijeme vlhčené ubrousky. Vlhčené ubrousky by ale měly být bez parfému a alkoholu, abychom hemeroidy nepodráždili. Pro zmírnění svědění se používá neparfémové mýdlo a studenou sprchu. Také se dají dělat střídavé sedací koupele. Chvilku sedíme v teplé vodě a chvilku ve studené. Takto to provedeme několikrát po sobě. Pokud se nám ani po třech týdnech nepodaří hemeroidů zbavit, je potřeba vyhledat lékaře. Nemusíme se bát, že by nás poslal na operaci. Ta se provádí až v tom nejkrajnějším případě. Lékař nám předepíše čípky, nebo léky, které mají zklidňující, stahující a protizánětlivé účinky.

Příčiny vzniku hemeroidů

V dnešní době, se léčba hemeroidů týká každého třetího člověka. Oproti tomu před několika desítkami let, bylo toto onemocnění celkem vzácné. Byl jiný způsob života. Jedlo se zdravěji, lidé se nepřejídali. Neseděli u počítače, nebo u televize, ale naopak měli dostatek pohybu. Onemocnění hemeroidy může vzniknout v každém věku. Na věku nezáleží. Mohou je mít ženy i muži. Vzniká zánětem křečových žil v konečníku. Jsou hemeroidy vnější a vnitřní. Vnější hemeroidy vznikají kolem konečníku. Vypadají jako modrá hrudka na žíle. Jsou nebolestivé a měkké, něco jako když máme křečové žíly na noze. Tyto hemeroidy nekrvácí. Vnitřní hemeroidy vznikají uvnitř konečníku. Jsou dva až čtyři centimetry od otvoru. Pokud otečou, jsou bolestivé a krvácí.

Hemeroidy mohou být i dědičné. V tomto případě je prevence velmi důležitá, abychom se vzniku hemeroidů vyhnuli. K prevenci je nutné přistupovat svědomitě. Zvýšit přísun vlákniny, vyhnout se dlouhému sezení, nejíst kořeněná jídla, vypít dva litry vody za den, snížit bychom měli i pití kávy a alkoholu z důvodu odvodňování. I nadváha není vhodná, také dlouhá jízda na kole, naopak jiná forma pohybu je důležitá. Měli bychom nosit vzdušné oblečení. Neméně důležitá je důkladná hygiena v oblasti konečníku.