Máte problémy s chůzí? Pomoci vám mohou správně zvolené zdravotnické pomůcky, jako jsou berle a chodítka. Za jakých okolností na ně budete mít nárok?

Jste-li po úrazu či operaci a jste schopni se postavit na nohy, máte nárok na francouzské berle, a to podpažní, předloketní i speciální. Ty vám může předepsat praktický, popřípadě lékař odbornosti interního lékařství (traumatolog, geriatr, chirurg, neurolog, ortoped atd.). V rámci zdravotního pojištění můžete nárokovat dvě berle podpažní, předloketní i speciální, a to na dobu dvou let.

Berle versus chodítka

Osobám po úrazech, operacích a se zdravotním postižením pohybového ústrojí, jejichž hendikep není možné řešit prostřednictvím berlí, lze doporučit chodítka. Na trhu se setkáte se dvěma typy – chodítky pro užití uvnitř a venku. Zároveň si můžete vybrat hned několik jejich variant, ať již se jedná o chodítka dvou, tří či čtyřkolová, čtyřbodová, kloubová stejně jako s podpažními podporami. Ze zdravotního pojištění vám bude hrazeno jedno chodítko po dobu pěti let. Stejně jako berle je předepisují praktičtí lékaři a specialisté.

Chodítka do interiéru

Chodítka se dělí na ta do interiéru a exteriéru. Tedy na pevná a pojízdná. V kategorii pevných chodítek vhodných do interiéru je standardem lehké čtyřbodové přenášecí chodítko se čtyřmi nohami spojenými příčkami. Stabilitu těchto chodítek zabezpečují gumové protiskluzové nástavce, jimiž je opatřena každá noha. Dalšími typy jsou chodítka krokovací, dvoufunkční a dvoukolová.

Chodítka do exteriéru

Pojízdná chodítka vhodná do exteriéru se označují pojmem rolátory. Vybavená jsou kolečky, brzdami, některé modely i sedátkem a košíkem. Oba modely se snadno skládají a je možné nastavit jejich výšku. Venkovní chodítka mohou být buď tříkolová nebo čtyřkolová. Lépe se ovládají chodítka tříkolová, větší stabilitu ale poskytují ta čtyřkolová. Konkrétní model doporučujeme vybírat ve spolupráci s ošetřujícím lékařem.