Čeká vás operace? Nepodceňujte roli výživy. Tělo se vám odvděčí
Operativní zákrok představuje pro naše tělo velký zásah a následná rekonvalescence ho stojí mnoho sil. Je proto dobré věnovat čas a pozornost i předoperační přípravě. Tělo by mělo být před lékařským zákrokem v co nejlepším nutričním stavu. Organismus se vám pak odvděčí rychlejší rekonvalescencí. Jak na to? Správnou výživou, která dodá všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály a posílí tělo i jeho obranyschopnost.
Nepodceňujte přípravu
I zdánlivě banální zákrok je pro naše tělo zátěží, i ty jednodušší operace s sebou mohou nést mnohá úskalí a rizika. Na operativní zásah je proto dobré se připravit. A to nejen psychicky, kdy by se pacienti měli snažit o maximální možný klid a vyvarovat se stresu, tak i fyzicky, posílením svalstva. Největší množství sil tělu dodá především správná strava.
Týden před zákrokem se doporučuje konzumovat lehce stravitelné živočišné bílkoviny, které je možné získat z bílého masa, ryb a polotučných mléčných výrobků. Dále je vhodné ovoce, zelenina a potraviny se zvýšeným množstvím energie. „Odborníci se shodují na tom, že je dobré před operativním zákrokem užívat i klinickou výživu, například nutridrinky. Ty tělu doplní veškeré potřebné živiny, energii a organizmus tak kvalitně posílí před i po lékařském zákroku,“ říká nutriční terapeutka Dana Šímová.
Dobijte tělu baterky, poděkuje vám
Po operaci bývá naše tělo velmi unavené. Na zásah reaguje většinou záněty, otoky a hlavně bolestí. Je proto důležité mu takzvaně dobít baterky a rychle ho vrátit „do normálu“. A i tady hraje strava důležitou roli. Základem je dostatečné množství bílkovin. Ty jsou totiž stavebním kamenem tkání a svalů a tím pádem nepostradatelné pro rekonvalescenci.
Na nedostatek bílkovin reaguje tělo pomalejším hojením ran a sníženou obranyschopností, čímž se zvyšuje riziko pooperačních komplikací. „Pooperační hojení ran je pro náš organizmus náročný mechanizmus. Proto je třeba tělu dodat veškeré potřebné živiny. Vhodným zdrojem bílkovin je bílé krůtí, kuřecí či králičí maso, ryby, vajíčka, tvrdé sýry, tvaroh a zakysané mléčné výrobky. Ovoce, zelenina, obiloviny, rostlinné tuky, ořechy a různá semínka jsou pak skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků,“ doplňuje Dana Šímová.
Strava je rovnocennou součástí léčebného procesu
Výživa je velmi důležitou součástí léčebného procesu, která mnohdy hraje i klíčovou roli. Pro prodělaný stres a pooperační bolest pacienti často ztrácejí chuť a nemají na jídlo ani pomyšlení. Výživa je proto často nedostatečná a pacient se dostává do začarovaného kruhu. „Nevhodná strava po lékařském zákroku je problém. I když člověk necítí hlad nebo se potýká s nechutí, je třeba dobře a dostatečně jíst. Pacient i jeho blízcí musí myslet na to, že je nutné se co nejdříve postavit na nohy. Většinou až doma pacient ucítí opravdovou zátěž a to, jak je doopravdy unaveny a slabý. Mnohdy i obvyklé úkony, jako je například osobní hygiena, mu mohou činit potíže a být vyčerpávající“, říká nutriční terapeutka Dana Šímová. „Pokud pacienti trpí problémy s příjmem potravy, je třeba do jídelníčku zařadit podpůrné prostředky, kterými můžou být nutridrinky. Díky tekuté formě je jejich užívání příjemnější a tělu dodají vše potřebné,“ dodává.
O vhodné stravě je samozřejmě vždy dobré se poradit s lékařem nebo nutričním odborníkem. Dostatek informací lze v dnešní době nalézt také v různých odborných knihách, či na webových stránkách, jako například na www.vyzivasenioru.cz. Jak radí nutriční terapeutka Dana Šímová: „Naslouchejte svému tělu.“
Napsat komentář