Adrenalin a jeho tvorba v těle
Při hraní ve spolehlivém online kasinu, které si můžete vybrat z osvědčeného agregátoru hazardních her, jako je csgame.cz, se nikdy nepozastavíte nad tím, co vyvolává touhu po hraní a poskytuje tak příjemný, nezapomenutelný zážitek, ale marně… Může za to endorfin a adrenalin, který v našem těle plní ochrannou funkci. Dnes si o tom povíme podrobněji.
Co Je to adrenalin?
Adrenalin je hormon vylučovaný nadledvinami. Pomáhá tělu zvládat stresové situace. Když se dostane do krevního oběhu, vede ke zrychlení srdeční frekvence, dýchání a dokonce připravuje svaly na akci v extrémních situacích. Adrenalin je také známý jako epinefrin.
Když nastane stresová situace, tělo se na ni připraví uvolněním hormonu zvaného adrenalin. Tělo se může potit, srdce může rychle bít a mozek může začít přemýšlet, jak se z této situace dostat. Tomu se říká režim reakce „bojuj nebo uteč“. Tento režim reakce „bojuj, nebo uteč“ se uskutečňuje uvolňováním hormonu adrenalinu do krevního oběhu. Je to jeden z klíčových obranných mechanismů těla.
Při náhlém uvolnění látky (adrenalinu) se běžně hovoří o adrenalinovém návalu. Hormon se uvolňuje během několika sekund. Vrací se také, jakmile si mozek uvědomí, že již nehrozí žádné nebezpečí. Proto se mu říká adrenalin. Účinky adrenalinu mohou trvat až 1 hodinu po jeho uvolnění.
Funkce adrenalinu a způsob jeho uvolňování
Nadledviny se nacházejí v horní části každé ledviny a produkují mnoho hormonů, včetně adrenalinu, kortizolu a noradrenalinu. Nadledviny jsou rovněž regulovány hypofýzou.
Nadledviny se skládají ze dvou částí: vnější žlázy, známé jako kůra nadledvin, a vnitřní žlázy, známé jako dřeň nadledvin. Dřeň nadledvin produkuje adrenalin.
Ve stresové situaci pomáhá adrenalin, který tělo připravuje na nebezpečí:
- Zvyšuje tělesnou sílu, i když jen dočasně.
- Pomáhá snižovat schopnost těla cítit bolest.
- Zbystřete pozornost, aby mozek mohl jasněji myslet.
Adrenalin také způsobuje:
- Zrychlený srdeční tep.
- Zvýšený průtok krve do svalů.
- Zvětšení oční zornice.
- Mozek pracuje rychleji než obvykle.
Příčiny a způsoby uvolnění
K uvolňování adrenalinu mohou přispívat i aktivity, jako jsou zkoušky, pracovní pohovory, návštěva kina, jízda na horské dráze nebo bungee-jumping. Když je mozek ve stresu, vysílá informace do amygdaly, části mozku, která pomáhá zpracovávat emoce. Pokud ji amygdala vnímá jako nebezpečí, vyšle signál do hypotalamu, který funguje jako řídicí centrum mozku. Hypotalamus přenáší signál prostřednictvím autonomních nervů do dřeně nadledvin, vnitřní části nadledvin. Tyto vnitřní žlázy produkují adrenalin a uvolňují ho do krevního oběhu.
Jakmile se adrenalin dostane do krevního oběhu:
Váže se na receptory jaterních buněk a rozkládá velké molekuly cukru zvané glykogen na menší molekuly zvané glukóza. Tím se zvyšuje energie.
Spojuje se s receptory svalových buněk a vede ke zrychlení dýchání a srdeční frekvence.
Zužuje cévy a do potřebných svalů proudí více krve.
Uvolňování adrenalinu pomáhá zvládat stresové situace.
Problémy související s adrenalinem
Vysoké hladiny adrenalinu způsobují v těle následující problémy:
Srdeční problémy
Vysoký krevní tlak
Přírůstek hmotnosti
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) postihuje lidi, kteří prožili traumatický zážitek. Tito lidé mohou zažívat nával adrenalinu při pouhé představě tohoto zážitku. To vede k problémům se soustředěním, podrážděnosti nebo potížím se spánkem. Tito lidé nejsou schopni zůstat v tiché a tmavé místnosti. Přestože nehrozí žádné nebezpečí, mozek to vnímá jako stres a uvolňuje hormon adrenalin. Vyprodukovaná energie navíc není užitečná a vede k problémům, jako je podrážděnost, nespavost a nervozita.
Nadměrná produkce hormonu nadledvin může vést ke vzniku nádoru nadledvin, což je však vzácné. Pokud se nádor vytvoří v nadledvinách, nazývá se feochromocytom, a pokud v nervovém systému, nazývá se paragangliom. Vzácné jsou i situace, kdy se vytváří méně adrenalinu. Nadledvinky neprodukují v těle dostatek adrenalinu a tělo nemusí při stresu správně reagovat. Pokud se úzkost zvyšuje a člověk pociťuje časté návaly adrenalinu, které vedou k nočnímu neklidu, je nezbytné poradit se s lékařem. Lékař může předepsat léky nebo terapii. Může dokonce doporučit změnu životního stylu.
Závěr
Adrenalin je jedinečná látka, která chrání naše tělo a zmírňuje nepříznivé vnější vlivy. Můžete tak pocítit příliv energie a bdělosti, když cítíte strach a nebezpečí, váš mozek začne pracovat aktivněji, když se ocitnete ve stresové situaci vyžadující okamžité rozhodování atd. Adrenalin je náš obranný mechanismus proti všemu.
Napsat komentář