Tablety na hubnutí
Tabletky na hubnutí zní velice lákavě. Možná se domníváte, že jejich zakoupením půjdou vaše nadbytečné kilogramy „samy dolů“. Uvědomte si ale, že zázraky se prostě nekonají, a zvláště v souvislosti s hubnutím. Bez celkové úpravy životosprávy včetně správného jídelníčku a pohybu to samo prostě nepůjde. Nicméně tabletky vám v boji s přebytečnými kilogramy mohou trochu pomoci, samozřejmě pokud jsou certifikované a oficiálně potvrzené vědeckou či klinickou studií. Na jakém principu tedy hubnoucí tabletky fungují? O tom se dozvíme v následujících řádcích.
Co je důležité
Již samotné užívání tablet je třeba konzultovat se svým lékařem nebo jiným odborníkem na výživu. Pozor na různé „zaručeně účinné“, avšak necertifikované produkty! Odborník vám dokáže vysvětlit klady a zápory užívání jednotlivých produktů. Nezapomínejte se informovat o případných vedlejších či nežádoucích účincích a přesvědčte se, že daný produkt je pro vás skutečně vhodný.
Kromě klasických tablet na hubnutí, lehce dostupných jako doplňky stavy jsou dostupné ještě skutečné léky, takzvaná antiobezitika. Ta jsou vázána vždy na lékařský předpis a předepisuje je lékař na základě splnění určitých kritérií. Nejsou tedy zdaleka pro každého, kdo bojuje se svou váhou. Jedním z předpokladů je například BMI 30 a výše, dále i přidružená onemocnění s obezitou typu vysoký krevní tlak či metabolický syndrom a potom v případě, že jakákoli léčba obezity není efektivní.
Princip tabletek na hubnutí
Na našem trhu je k dostání celá řada preparátů, které účinkují na třech základních principech. První skupinu tvoří tablety, které zasycují, druhou tablety, které pomáhají spalovat tuk a třetí skupinu tvoří přípravky potlačující chuť k jídlu.
Přípravky zasycující
Tyto přípravky vás před samotným jídlem zasytí a způsobí, že se nebudete přejídat. Přijmete tak nižší množství kalorií v potravě. Ve skutečnosti jde většinou o produkty obsahující vlákninu, která v žaludku před příjmem potravy nabobtná a zčásti vás zasytí. Přípravky obsahující přírodní formy vlákniny jsou nejvhodnější.
Nedostatek vlákniny ve stravě je velkým problémem všech věčných dietářů. Vláknina má navíc pozitivní účinky a denně bychom jí měli přijmout až 20 gramů. To je množství, které nesplňuje celá řada české populace. Je prospěšná pro trávení a bylo prokázáno, že působí i preventivně před vznikem kolorektálního karcinomu.
Tablety potlačující chuť na sladké
Také tablety potlačující chutě na sladké se těší veliké popularitě. Nejčastěji obsahují chrom, který má schopnost regulovat hladinu krevního cukru. Ten je sice obsažen v řadě potravin – mase, sýrech, celozrnném pečivu, ořeších a jinde, nicméně jeho příjem ve stravě není dostatečný.
Látku potlačující chuť na sladké, fenylalanin, obsahuje i řasa spirulina, tolik populární v poslední době. Na její účinnost si ale musíte nějaký čas počkat. Udává se, že první změny lze zaznamenat až po dvou měsících jejího užívání.
Spalovače tuku
Třetí skupinu tvoří tabletky, které obsahují tzv. termogeny, tedy látky, které zvyšují tělesnou teplotu a čerpají energii z tuků a přeměňují ji na teplo. Nejde tedy o tabletky, které samy od sebe zlikvidují tukové buňky. Pro jejich správný účinek je potřeba, abyste se hýbali. Užívají se před sportovní aktivitou, například před běháním, aerobikem nebo jakoukoli sportovní aktivitou, kterou provozujete.
Jsou známy i přírodní termogeny, mezi něž patří například zázvor nebo zelený čaj. V tabletkách se ale nejčastěji setkáme se „zázračnou“ látkou, tzv. L-carnitinem. Aby byly tabletky účinné, je třeba je užívat pravidelně před sportovní aktivitou.
Z dalších látek, které se užívají v těchto typech tabletek můžeme uvézt ještě lecitin, podobně jako látku C.L.A. (konjugovanou kyselinu linolovou).
Základní principy „tabletek na hubnutí“ již známe, takže záleží jen na vás, pokud je vyzkoušíte. Nikdy ale nezapomínejte na zásadu, že hubnutí skutečně nespočívá pouze v „polykání tabletek“.
Napsat komentář