Rakovina slinivky
Slinivka plní funkci trávicí. Vylučuje enzymy, které rozkládají potravu ve střevě. Neutralizuje kyselý žaludeční obsah. Velmi důležitá funkce slinivky je i to, že produkuje významné hormony, jako je třeba inzulin, který způsobuje přísun glukózy do buněk a tím sníženou hladinu cukru v krvi. Slinivka je jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle.
Pokud dojde k onemocnění slinivky, onemocnění jsou opravdu vážná. Rakovina slinivky břišní bohužel v posledních letech stále přibývá. Více ohroženi touto nemocí jsou muži ve věku nad 65 let. U žen je počet nemocných nižší. Když slinivka přestane fungovat tak jak má, zažívací trakt nemá enzymy, potřebné k trávení veškeré potravy. Vzhledem k tomu, že lékaři neznají příčiny rakoviny slinivky, tak se jí v podstatě předejít.
Podle lékařů hlavní roli hraje dědičnost, pití tvrdého alkoholu ve větším množství a kouření. Dalším rizikovým faktorem je diabetes. Jediná prevence proti rakovině slinivky, je přestat kouřit, nadměrně pít tvrdý alkohol. V žádném případě není dobré podceňovat chronické bolesti břicha, a další zažívací potíže. Jen včasná léčba je účinná, a proto se nevyplatí nic odkládat, a je nutné v takovém případě vyhledat co nejdříve svého lékaře.
Příznaky a průběh rakoviny slinivky břišní
Rakovina slinivky břišní zabije ročně jen u nás dva tisíce lidí.
Rakovina slinivky břišní, je velmi závažné onkologické onemocnění, které lze vyléčit jen v některých případech. Šance na vyléčení pacienta jsou opravdu velmi malé. Většina pacientů s tímto onkologickým onemocněním většinou do jednoho roku nemoci podlehne. Jen asi pět procent nemocných se vyléčí. Je to opravdu velmi malé procento. Je to zákeřné onemocnění.
Ve většině případů se na onemocnění rakoviny slinivky přijde pozdě. Je to především tím, že onemocnění je zezačátku bez jakýchkoliv příznaků. Až později se objeví zažloutnutí sliznic a kůže, neboli žloutenka, která nemá infekční původ. Většinou v období po třech měsících se dostaví bolest břicha a nevolnost. Pacienti začnou hubnout.
Tyto příznaky naznačují, že se nádor šíří na ostatní orgány. Jsou to především játra a plíce. Vyšetření rakoviny slinivky se provádí vyšetřením moči, krve, ultrazvukem, nebo případně jde pacient na vyšetření CT. Také se provádí vyšetření endoskopické, při kterém se zavede hadička do trávicího traktu. Endoskopické vyšetření je něco jako ultrazvuk zevnitř. Hadička se zavádí dutinou ústní.
Léčba rakoviny slinivky břišní
Pokud má pacient to štěstí, že se na onemocnění slinivky břišní přijde opravdu v začátku, je možná možnost léčby léky. Hodně známá, je v dnešní době léčba biologická.
Léčení léky v případě rakoviny slinivky v pokročilém stavu není možné. Jediná léčba, která připadá v úvahu, je operace. Při operaci se odstraní část slinivky, která je postižená nádorem. Následuje chemoterapie. Ozáření také může zlepšit kvalitu života nemocného člověka. Pokud tedy je operace ještě možná. Operace je jediný způsob, kterým se dá pacient vyléčit. V pokročilém stadiu rakoviny, je operace opravdu nemožná.
Některé operační výkony ale bohužel slouží jen pro zlepšení zdravotního stavu, a pacientovi prodlouží život někdy o desítky měsíců. Na roky se to moc počítat nedá, ale i to je úspěch. Určitě se musí podávat léky na tišení bolesti. Analgetika většinou nestačí, tak se podávají opiáty. Jsou i případy, že ani opiáty nestačí, a v takovém případě lze provést operační zákrok, při kterém se odstraní nervová pleteň, čímž se bolest úplně odstraní. Rakovina slinivky břišní, se nevyskytuje jen u lidí, ale i u některých savců. Zejména psi touto nemocí často trpí. I u nich se na onemocnění přijde velice pozdě. Je to v podstatě stejné, jako u lidí.
Napsat komentář