Chřipka léčba
Chřipka je jedním z nejrozšířenějších sezónních onemocnění. V životě jí měl snad každý. Projevuje se zánětem dýchacího ústrojí, bolestmi hlavy a kloubů. Patří k vysoce nakažlivým virovým onemocněním. A proto se dnes podíváme na chřipku a její léčbu.
Co je to chřipka?
Jedná se o akutní infekční onemocnění dýchacího systému, které se šíří kapénkovou cestou. Jejím vyvolavatelem je RNA virus (čeledi Ortomyxovirů, rodu Influenzavirus), který se pomnožuje a proniká skrz sliznici dýchacích cest. Inkubační doba činí 1 – 3 dny. Výskyt vrcholí v zimních měsících, zejména v únoru a březnu. Známe dva hlavní rody chřipky – virus A a virus B (vyvolávají tedy chřipku typu A či B).
Virus chřipky typu C vyvolává pouze ojedinělé případy, většinou spíš u dětí než dospělých. Tyto stavy jsou však klinicky neodlišitelné od jiných virových onemocnění dýchacích cest (rýma a bolest v krku). Podle právě předpokládaného typu hemaglutininu a neuraminidázy jsou pro každý rok navrhovány vakcíny účinné proti určitému typu toho onemocnění. Vzhledem ke změnám, které u těchto virů probíhají, můžeme onemocnět každoročně a ne jednou. A to i přes skutečnost, že jsme byli očkování.
Chřipka léčba
Spočívá především v klidu na lůžku, dodržováním pitného režimu a ve zvýšeném přísunu vitaminů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Dále je možné při jejím vypuknutí podávat léky tlumící hlavní příznaky onemocnění. Tedy léky proti bolesti a na snížení horečky. V případě včasné diagnostiky je možno nasadit antivirotika, která však působí pouze při nasazení do 48 hodin.
Druhy chřipka a léčby
Její léčba je založená na tlumení příznaků. Virus potřebuje pro své přežití infikovat lidskou buňku a využít její struktury pro tvorbu životně nezbytných látek, jako bílkovin či energie. Tyto látky není schopen virus sám vytvořit, a proto je mimo buňku označován za neživou částici. Má však dokonalou schopnost a to změnit několikrát do roka svojí povahu čelit tak přímé léčbě. Samotná léčba chřipky se může rozdělit do dvou základních skupin – na léčbu symptomatickou a kauzální.
- Symptomatická léčba
Jedná se o zmírnění a tlumení projevů onemocnění. Nejdůležitější je klid na lůžku, dostatek tekutin a spánku. Pitný režim je při léčbě chřipky velmi důležitý, jelikož vlivem zvýšené teploty dochází k výraznému pocení. Léčbu můžete podpořit zvýšeným příjmem vitamínů, nejlépe z čerstvého ovoce.
- Kauzální léčba
Je založená na dispozici účinných preparátů působících proti samotným virům. Jejich účinné látky se nazývají antivirotika. Nejúčinnější léky proti chřipce jsou látky, které jsou obdařené schopností vázat se na virus a blokovat jeho povrchové molekuly, tzv. inhibitory neuramidáz.
Napsat komentář