Prospěte se ke zdraví
Spánek bývá někdy mylně považován za pasivní proces. Možná se vám tak skutečně může jevit. Večer usínáte, mrknete a najednou je ráno. Jako byste se na těch pár hodin někam vytratili. Někteří lidé si sice pamatují sny nebo alespoň jejich střípky, většina z nich však vědomě své chování ve snu neřídí.
Spánek pro tělo ale znamená mnohem více než jen pár hodin utlumeného vědomí. Stejně jako bez dostatečné hydratace, výživy nebo kyslíku se bez něj neobejdete.
Proč je spánek důležitý
Ozdravný spánkový proces nejde ničím nahradit. Chvíli po tom, co člověk upadne do sladkého přirozeného nevědomí, tělo zahájí ozdravné procesy. Při nich se regenerují všechny tělesné systémy včetně toho nervového. Probíhá dokonce i jakási fyzikální očista mozku, kdy mozkomíšní mok proudí ve vlnách, omývá mozkové struktury a zbavuje tak mozek toxinů a nebezpečných látek.
Spánkový cyklus byl v minulosti vždy zahalen rouškou tajemství. Lidé si lámali hlavu nad tím, co se při něm s člověkem vlastně děje. Moderní věda nám dala odpověď na spoustu otázek. Díky výzkumům mozkových vln a bádání ve specializovaných spánkových laboratořích věda pomaličku odhaluje další záhady okolo cirkadiánních rytmů.
Některé vědecké experimenty však byly právem považovány za hazard s lidským zdravím a neprovádějí se. Otázka, jak dlouho vydrží člověk nespat, tak nejspíš nebude legálním způsobem nikdy objasněna. Už 24 hodin bdění má totiž za následek vzrůst hladiny stresových hormonů, zvýšení krevního tlaku, útlum funkce imunitního systému, snížení tělesné teploty a snížení schopnosti zpracovat glukózu. Dlouhodobou spánkovou deprivací si potom člověk může přivodit celou řadu závažných zdravotních komplikací včetně rozvoje cukrovky. V oblasti myšlení už po poměrně krátké době nepřetržitého bdění dochází k útržkovitému myšlení, neschopnosti se soustředit, poruchám paměti a k halucinacím.
Zdravý spánek jako základ zdraví
Běžný spánkový cyklus člověka souvisí se střídáním dne a noci. To zhruba odpovídá denní potřebě spánku. Ta by měla v průměru činit asi 7,5 hodiny. Moderní doba s sebou ovšem nese těžké výzvy. Lidé už nechodí spát se slepicemi. Pracují často do noci nebo dokonce na nočních směnách. Jejich zdravý spánek ohrožuje modré záření obrazovek a zářivek. Nepřispívá ani užívání léků na spaní, hektický životní styl plný stresu a chybné návyky.
Jak tedy dosáhnout zdravého spánku? Naučte se dodržovat základy spánkové hygieny. Zpočátku to pro vás možná bude složité, časem si ale určitě zvyknete a budete spánkovou hygienu považovat za běžnou denní rutinu.
Minimalizuje vliv modrého záření
Vybírejte zářivky s teplým světelným spektrem. Pro práci s počítačem nebo chvíle trávené na telefonu použijte speciální brýle proti modrému světlu. Nejméně 2 hodiny před usnutím se vyhýbejte obrazovkám.
Pozvěte domů tmu
Pořiďte zatemňovací závěsy nebo rolety a instalujte je do místnosti, ve které spíte.
Vyhraďte ložnici jen spánku
Když se naučíte postel využívat jen k odpočinku a spánku, po ulehnutí dokážete mnohem rychleji usnout. Zapomeňte proto v posteli na pracovní laptop nebo manželské hádky. Ložnice by se měla stát oázou klidu.
Velké NE lékům na spaní
Hypnotika prodlužují spánek pouze nepatrně. Zato mají velké množství nežádoucích účinků. Pokud máte problémy se spánkem, vyhledejte raději dobrého psychoterapeuta.
Napsat komentář